sobota, 22 lutego 2014

Ewa Filipiak obala mity.

czyli wtf??

Od miesięcy próbuję się dowiedzieć czy i w jakim kierunku posuwają się sprawy budowy ścieżek rowerowych. Za moment moja w tym zakresie korespondencja - ale najpierw wydarzenie gdzieś ze środka tego mojego szukania informacji.

 Otóż burmistrz Filipiak służbowego telefonu nie odbiera, w każdym razie nie odbiera go gdy ja próbuję się od niej czegokolwiek dowiedzieć - więc chcąc nie chcąc, zadzwoniłem jakiś czas temu do rzecznika Staszka. No i się nadowiadywałem. Że w Andrychowie basen zbudowali do dupy, a nasz jest genialny i nie przecieka. Że już, już będą wybory a dzięki JOW-om to Staszek wszystkich krytyków i malkontentów z polityki się pozbędzie. Że rewitalizacja to szczytowe osiągnięcie gospodarności - jak mamcie kocham, on tak mówił! :D  A poza tym żebym sobie nie wyobrażał że ja mogę kontrolować, czy tam dopytywać burmistrz o ścieżki, bo to ona się cieszy. Znaczy zaufaniem społecznym się cieszy. Osiągnął Staszek w chodzeniu ogródkami mistrzostwo świata, to pewna - ale konkretnego niczego z siebie nie wydusił.

A zaczęło się wszystko od tego że wsadziłem nos w projekt budżetu, wysmarowany przez Ewę i Bożenę jeszcze jesienią ubiegłego roku. Szukałem tam 500 tysięcy złotych o które jeszcze w maju 2013 roku wnioskowała gmina i które LGD Wadoviana, oceniając gminny wniosek na maksymalną ilość punków - przyznała. Pół miliona na ścieżki wyparowało - taka była moja konstatacja. Napisałem więc pierwszy wniosek o informację publiczną do skarbnik Bożeny Flasz, takiej treści:

Szanowna Pani Skarbnik

Na podstawie Ustawy o Dostępie do Informacji Publicznej proszę o informację czy dofinansowanie otrzymane przez gminę Wadowice z dedykacją na budowę infrastruktury rowerowej, z LGD Wadoviana, jest ujęte w projekcie budżetu gminy na rok 2014?

Jeżeli tak, to w jakim dziale, w jakiej pozycji? Jeżeli nie, to proszę o informację, dlaczego?

Dodatkowo proszę o informację dotyczącą procedury absorpcji tych środków - czy 300 tysięcy złotych zapisanych w projekcie budżetu jako przeznaczone na ścieżki rowerowe, to są środki na prefinansowanie projektu, którego dotyczy dofinansowanie ze środków UE - czy też to są środki zabezpieczone przez gminę niezależnie od działań opisanych we wniosku do LGD Wadoviana i wkładu własnego gminy w te działania?

Informację proszę przesłać drogą elektroniczną na adres kaledonia@onet.pl

Z wyrazami szacunku
Marcin Gładysz

Bardzo mi zależało(o co dodatkowo uprzejmie prosiłem panią skarbnik), na odpowiedzi jeszcze przed sesją budżetową. Ale gdzie tam - równo dwa tygodnie po moim wniosku, przyszła odpowiedź -


Pan Marcin Gładysz

W odpowiedzi na wniosek o informację publiczną z dnia 13.12.2013 uprzejmie informuję, iż w projekcie budżetu nie ma dofinansowania z LGD Wadoviana na budowę infrastruktury rowerowej, gdyż poprzez LGD nie ma możliwości pozyskania środków z Programu Odnowy i Rozwoju Wsi na realizację drogi rowerowej między zaporami.

W projekcie budżetu zabezpieczona jest kwota 300.000 zł w dziale 630 Turystyka na realizację zadania „PT drogi rowerowej między zaporami i prace przygotowawcze I etap”.


Bożena Flasz

Skarbnik Gminy Wadowice

Kursywa i pogrubiona czcionka moja. No bo właśnie wtedy rozdzwoniły się dzwonki alarmowe - jak to nie ma możliwości - skoro wniosek dostał w Wadovianie najwięcej punków ze wszystkich??? 

Więc kolejny mój wniosek, na który odpwoiedź pani Flasz wyglądała tak: 
Pan Marcin Gładysz



W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 27.12.2013 r. uprzejmie informuję, iż środki finansowe, o które Pan pyta, są pozyskiwane przez LGD „Wadoviana” do dyspozycji dla beneficjentów z obszaru LSR, w tym również dla Gminy Wadowice. Gmina zamierza skorzystać z tych środków na inwestycje na obszarach wiejskich (m.in. chodniki, infrastruktura rekreacyjna).


Bożena Flasz

Skarbnik Gminy Wadowice

Kolejny mój wniosek, takiej treści: 

Na litość boską, Pani Skarbnik.
W maju ubiegłego roku Wadoviana zakończyła nabór wniosków i ogłosiła listę rankingową. Na której znalazł się wniosek Gminy Wadowice, opisany Rewitalizacja i promocja ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych na obszarach wiejskich Gminy Wadowice, z maksymalną punktacją - 36 pkt.
O losy tego wniosku i tych pieniędzy pytam - a nie o zamiary UM co do budowy chodników na obszarach wiejskich. 

Bardzo proszę o wyjaśnienie - czy te konkretne pieniądze - idące za wnioskiem Gminy Wadowice złożonym do LGD Wadowiana 14 maja 2013 roku - trafią ostatecznie do gminnego budżetu - czy też wniosek ostatecznie został odrzucony - w związku z tym, iż jak Pani wyjaśniała w jednym z poprzednich maili - w ramach PROW nie można budować ścieżek rowerowych? 
A jeżeli rzeczywiście nie można ich budować - to bardzo proszę o wyjaśnienie - jakim cudem wniosek otrzymał maksymalną ilość punktów, oraz jak się to dzieje że gmina Andrychów występowała do LGD Wadoviana z analogicznym wnioskiem, otrzymała minimalnie gorszą notę na liście rankingowej - a dzisiaj te pieniądze(bodajże 300.000 zł) ma wpisane w budżet na rok 2014? 
Oraz pytanie ostatnie - czy beneficjent - tu - Gmina Wadowice - może zmienić przeznaczenie środków przyznanych na realizację jakiegoś działania - tu - na rewitalizację i promocję ścieżek pieszych, biegowych, etc - na działanie o którym wspomina Pani - tj. "chodniki, infrastruktura rekreacyjna, itp.
Lista rankingowa o której mowa w załączniku.
Marcin Gładysz

Uff. Dobrze - pomyślałem - od Bożeny niczego się nie dowiem - spróbuję w drugim z kompetentnych źródeł - w LGD Wadoviana. 

Więc 22 stycznia napisałem do pani prezes Zofii Kaczyńskiej wniosek takiej treści:

Szanowna Pani Prezes Zofia Kaczyńska

Na podstawie Ustawy o dostępie do informacji publicznej proszę o udzielenie mi informacji w temacie zagadnienia opisanego poniżej:

W maju ubiegłego roku Wadoviana zakończyła nabór wniosków i ogłosiła listę rankingową. Na której znalazł się wniosek Gminy Wadowice, opisany Rewitalizacja i promocja ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych na obszarach wiejskich Gminy Wadowice, z maksymalną punktacją - 36 pkt.

Bardzo proszę o wyjaśnienie - czy te konkretne pieniądze - 500 tys. złotych - idące za wnioskiem Gminy Wadowice złożonym do LGD Wadowiana 14 maja 2013 roku - trafią ostatecznie do gminnego budżetu - czy też wniosek został odrzucony(ewentualnie wycofany przez wnioskodawcę).

Bardzo proszę o udostępnienie mi kopii wniosku, oraz wszelkiej dalszej korespondencji(załączników, wniosków uzupełniających) składanych w tej sprawie przez aplikującą o dofinansowanie Gminę Wadowice.

Proszę także o wyjaśnienie - dlaczego, mimo iż środki z PROW dotyczą wyłącznie terenów wiejskich - a wniosek dotyczył budowy ścieżki rowerowej także na terenie miasta - wniosek otrzymał maksymalną, najwyższą spośród wszystkich składanych w tym naborze, wniosków - 36 pkt?

Informację proszę przysłać drogą elektroniczną, na adres kaledonia@onet.pl

Z poważaniem

Marcin Gładysz


No i zapadła martwa cisza. Właśnie w tym okresie rozmawiałem z Kotarbą(obiecał porozmawiać "no może z panią prezes"), po trzech tygodniach milczenia Wadoviany napisałem wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie - aż wczoraj, równo miesiąc od momentu złożenia mojego zapytania, odpowiedź przyszła :

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pańskie zapytanie informuję, iż poprzez działania LGD
"Wadoviana" Gmina Wadowice aktualnie nie realizuje projektu "Rewitalizacja i
promocja ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych na obszarach wiejskich
Gminy Wadowice".

Pozdrawiam
Z. Kaczyńska
Prezes Stowarzyszenia LGD "Wadoviana" 


Czytacie słowa p.Kaczyńskiej podobnie jak ja? Tzn. czy ja śnię, czy pani prezes właśnie powiedziała, że to Wadoviana powstrzymała budowę ścieżek rowerowych w gminie??? 

Wstrząsające, prawda? :)

A teraz rzućcie okiem raz jeszcze - na treść mojego wniosku do LGD - i na odpowiedź p. Kaczyńskiej.
 No szlag - czy ja nie prosiłem przypadkiem o kopie wniosków i pełnej dokumentacji składanej przez UM w ścieżkowym temacie? Po miesiącu oczekiwania, dostaję jednozdaniową, kuriozalną w dodatku odpowiedź i tyle? Od prezes Lokalnej Grupy Działania, która pośredniczy w dysponowaniu unijnych pieniędzy??? Oj, coś mi się wydaje że będę musiał napisać kolejny, tym razem znacznie obszerniejszy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego - skoro instytucja która dysponuje publicznym, unijnym groszem i powinna być przeźroczysta - ewidentnie ma coś do ukrycia w tej sprawie, to to zaczyna naprawdę brzydko pachnieć. 

Jeszcze w okresie przedakcesyjnym oraz gdzieś na początkach funkcjonowania Polski w UE powstał taki pogląd - dzisiaj już można śmiało powiedzieć że mit - o tym że środki unijne to nie przelewki, że grosza nie śmie nikt wydać poza procedurą - bo przyjdą, bo skontrolują - a w razie czego kasę odbiorą a delikwenta wsadzą. Nasza Droga Ewa bez uprzedzeń do tego mitu podeszła. Ba - ona go śmiałym gestem obaliła. Ręczne sterowanie nie ominęło także nawet odpowiedzialnej za miliony unijnych złotówek rocznie LGD.


10 komentarzy:

  1. Oj, naiwny. Wszyscy już dawno wiedzą, że każdą odpowiedź na pytania zadane do UM i innych instytucji pisze ten sam człowiek. Po kilku próbach samodzielności nikt już w UM nie odważy sie na wypuszczenie nawet jednego słowa bez akceptacji. Trzeba wiedzieć, że ta osoba na niczym i pod niczym sie nie podpisze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dziwi mnie ta fasadowa transparentność organizacji która dzieli unijne pieniądze. Kiedy patrzę kto zarządza tą organizacją to widzę liczne grono osób związanych z PIS. Kto nie wierzy niech porówna listę członków wladz Wadowiany z listą kandydatów PIS w ostatnich wyborach samorządowych.

    Skutek jest taki że Andrychów dostał 500 tys na chodniki, a w naszej gminie się "nie realizuje".

    Tak oto Filipiak nadzoruje Wadovianę.

    Zarząd:

    Prezes: Zofia Kaczyńska - Sektor Społeczny
    Wiceprezes: Otto Gurdek – Sektor Społeczny
    Wiceprezes: Andrzej Strzeżoń – Sektor Społeczny
    Sekretarz: Paweł Jarosz – Sektor Społeczny
    Skarbnik: Jerzy Chylewski – Sektor Społeczny
    Członek Zarządu: Andrzej Gałuszka – Sektor Społeczny


    Rada:
    Filipiak Ewa - Sektor Publiczny - Przewodniczący Rady
    Zadora Maria - Sektor Społeczny - Wiceprzewodniczący Rady
    Cholewka Józef - Sektor Społeczny - Wiceprzewodniczący Rady
    Tatka Piotr - Sektor Gospodarczy
    Witek Lucyna - Sektor Społeczny
    Wajdzik Beata - Sektor Społeczny
    Cygan Agnieszka - Sektor Społeczny
    Kotarba Stanisław - Sektor Społeczny
    Bernaś Anna - Sektor Społeczny
    Potoczna Maria - Sektor Społeczny
    Książek Damian - Sektor Społeczny
    Makuch Lesław - Sektor Gospodarczy
    Smaga Andrzej - Sektor Gospodarczy
    Gielas Piotr - Sektor Gospodarczy
    Bałys Kamil - Sektor Gospodarczy
    Jędrzejczyk Jolanta - Sektor Gospodarczy
    Tomasz Żak - Sektor Publiczny

    Komisja Rewizyjna:

    Przewodniczący: Kleszcz Jadwiga – Sektor Społeczny
    Wiceprzewodniczący: Wiesław Wróbel – Sektor Gospodarczy
    Członek: Wąsik Jan - Sektor Społeczny
    Członek: Monika Warchał - Sektor Społeczny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przecież to istna klika, byli radni, rodzina, koledzy i koleżanki carycy

      Usuń
  3. Lista nr 5 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ [Okręg nr 1] -
    Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
    1 Szczur Zdzisław Stanisław 59 Wadowice
    2 Jasiński Stanisław Marek 54 Wadowice
    3 Jarosz Halina Barbara 61 Wadowice
    4 Kaczyńska Zofia Maria 63 Wadowice
    5 Zmysłowska Urszula Ewa 51 Wadowice
    6 Lurka Andrzej Marek 47 Wadowice
    7 Przewoźniak Lucyna 53 Wadowice
    8 Romanowski Wojciech Stanisław 53 Wadowice
    9 Strzeżoń Stanisław 49 Wadowice
    Lista nr 5 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ [Okręg nr 2] - Zarejestrowana
    Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
    1 Wodyńska Stanisława Irena 70 Wadowice
    2 Krzyżak Franciszek 51 Wadowice
    3 Brandys Romana 73 Wadowice
    4 Bielański Dariusz 43 Wadowice
    5 Zwierz Weronika Agata 25 Wadowice
    6 Malczyk Jerzy Andrzej 59 Wadowice
    7 Kwiatkowska Małgorzata Dorota 45 Wadowice
    8 Zając Zbigniew Andrzej 46 Wadowice
    Lista nr 5 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ [Okręg nr 3] - Zarejestrowana
    Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
    1 Strzeżoń Andrzej 51 Kaczyna
    2 Krzysztoń Piotr Jan 50 Chocznia
    3 Boguń Barbara Krystyna 53 Zawadka
    4 Baklarz Ryszard 52 Ponikiew
    5 Widlarz Krzysztof 47 Chocznia
    6 Bernaś Anna Zofia 32 Ponikiew
    7 Palenica Barbara Renata 20 Wadowice
    Lista nr 5 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ [Okręg nr 4] - Zarejestrowana
    Numer na liście Nazwisko i Imiona Wiek Miejsce zamieszkania
    1 Potoczna Maria 56 Jaroszowice
    2 Kęsek Bronisław 78 Stanisław Górny
    3 Tatka Piotr 52 Barwałd Dolny
    4 Jeziorski Adam 52 Wysoka
    5 Stopa Mieczysław 58 Klecza Dolna
    6 Salachna Krzysztof Wojciech 32 Jaroszowice
    7 Błachut Janina 67 Klecza Górna
    *) Treść oświadczeń lustracyjnych podano na podstawie obwieszczenia terytorialnej komisji wyborczej

    OdpowiedzUsuń
  4. Tu nie chodzi o "związek z PiS", bo nazwiska te niewiele mają wspólnego z poglądami czy programem partii Prawo i Sprawiedliwość. Chodzi wyłącznie o układ towarzyski - jeden i ten sam, skupiony wokół Ewy i Staszka. Ten układ, ci sami ludzie są w UM, na listach PiS, PO, Wspólnego Domu, w Wadowianie, w radzie sportu, w komisjach konkursowych, w Radzie Powiatu, w Radzie Miejskiej, w powiatowej komisji ds zatrudnienia, w OSP, w stowarzyszeniu Edmunda Wojtyły itd.

    OdpowiedzUsuń
  5. sposob udostepniania informacji przez te instytucje jest bulwersujacy

    sposob dysponowania srodkami w ramach LGD jest co najmniej dziwny - listy rankingowe podpisuje ewa filipiak, ktora jednoczesnie reprezentuje przynajmniej jednego z wnioskodawcow... po co wyglupiac sie w tworzenie kolejnego bytu i generowanie kosztow skoro i tak los wnioskow z gory jest ustalony...

    OdpowiedzUsuń
  6. Konstrukcja lokalnej grupy działania jest przedstawiona w art. 15 ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z dnia 7 marca 2007 roku. Dz. U Nr 64, poz. 427. Zgodnie z tym LGD działają jako stowarzyszenia posiadające osobowość prawną.
    LGD realizują Oś 4 LEADER, celem tej osi jest m.in. aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich poprzez budowanie potencjału społecznego na wsi.
    Działanie 431 w Osi 4 to funkcjonowanie lokalnej grupy działania nabywanie umiejętności i aktywizacja. Działanie to ma za zadanie zapewnić efektywną i sprawną pracę lokalnych grup działania wybranych do realizacji i opracowanych przez nie lokalnych strategii rozwoju. W ramach tego działania pomoc przyznawana jest na funkcjonowanie LGD. Pomoc może dotyczyć:
    • Kosztów bieżących (administracyjnych) LGD
    • Realizacji badań dotyczących obszaru objętego LSR (Lokalna Strategia Rozwoju)
    • Szkolenia,
    • Wydarzenia promocyjne,
    Każde LGD ma swoją Lokalną Strategię Rozwoju i to w niej są zapisane działania, które LGD musi zrealizować (ponieważ LGD będzie się rozliczało z założonych wskaźników). LGD ma swoją Radę, która dokonuje wyboru złożonych wniosków przez Beneficjentów (gmina, osoby fizyczne, firmy, kościoły).
    Rada dostaje za nasiadówkę i wybór projektów do dofinansowania kasę, wypłatę czy jak to tam nazwać. Protokoły z wyboru wniosków są jawne i każdy może obejrzeć jak wniosek został oceniony przez poszczególnego członka Rady.
    LGD Wadowiana miała możliwość skorzystania z dodatkowych środków na realizację swojej LSR, które do rozdysponowania miało MRiRW w ramach konkursu na realizację dodatkowych zadań. Należało uaktualnić LSR, dopisać nowe działania, wyliczyć środki, złożyć wniosek i czekać na wyniki. W większości LGD odbywały się spotkania z mieszkańcami, osobami zainteresowanymi –co zrobić, co chcemy itp. konsensusem było wspólne stanowisko. LGD Wadowiana NIE udało się pozyskać takich środków. Poniżej uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz lista krajowa LGD wybranych do dofinansowania.
    http://tiny.pl/qphfr - uchwała
    http://tiny.pl/qphfn - lista krajowa
    Jeszcze jedno w ramach PROW można budować ścieżki rowerowe, tylko ważne jest czy jest to zapisane w Lokalnej Strategii Rozwoju. Jak wyżej, jeżeli jest we wskaźnikach LSR budowa np. 40 km ścieżek rowerowych to ścieżki muszą być.
    Nie rozumiem dlaczego pisze Pan e-maile do Pani Skarbnik, nie ma w UM Wadowicach referatu który by się zajmował pozyskiwaniem środków pozabudżetowych?
    Beneficjent NIE może zmienić przeznaczenia środków przyznanych na realizację zadania, na które dostał dofinansowanie. Jak czegoś nie ma w strategii to nie mogło być dofinansowane. Powinno zostać odrzucone na etapie oceniania wniosku, ponieważ nie będzie to zgodne z LSR. Wszelkie zmiany w trakcie realizacji wniosku(jak zostanie wybranych do dofinansowania) muszą być uzgadniane z Urzędem Marszałkowskim.
    W ramach działania Odnowa i rozwój wsi, maksymalna kwota na jedną miejscowość -500 tys. zł.
    Środki PROW NIE dotyczą tylko i wyłącznie terenów wiejskich, dotyczą również terenów miejsko-wiejskich i miejskich z wyłączeniem miejscowości powyżej 5000 tys. mieszkańców.

    aQQ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akukulcu, ś mnie zaimponowała. Łeś. Potknęłaś (eś) się tylko na jednym - dla miejscowości które mają ustalony POM dofinansowanie jest na poziomie miliona, nie połowy.

      Usuń
  7. Filipiak i strategia ? No chyba tylko strategia przetrwania ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo to przykre... Mam nadzieję,szerokie pobudują te chodniki...Bedziemy na rowerach po nich śmigać...Bo cóż pozostaje?

    OdpowiedzUsuń